Luca Öğretim Kurumları Projesi

LUCA Proje’sinin İçinden “LUCA’yı Mesleki Öğretim Kurumlarında Kullandırma Projesi” Doğdu.


TÜRMOB (Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği) tarafından, üyelerine hizmet amacıyla geliştirilen Türkiye’nin ilk internet tabanlı merkezi muhasebe sistemi olan LUCA muhasebe yazılımını, mesleki öğretim kurumlarına tanıtmak ve eğitim amaçlı kullandırmak üzere Ağustos 2006’da çalışmalara başlanmıştır. Bu proje ile Türkiye’deki Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler tarafından yaklaşık yedi yıldır aktif olarak kullanılan internet tabanlı LUCA yazılımını, öğrencilerimizin gelecekte mesleklerini icra ederken kolaylıkla kullanabilmelerini sağlamak amacıyla Öğretim Kurumları ile işbirliği yapılması amaçlanmıştır.

 

LUCA’yı mesleki öğretim kurumlarında öğretim amaçlı kullandırma projesi kapsamında Şubat 2012 itibariyle yaklaşık 331 Meslek Yüksek Okulunda LUCA,  bilgisayarlı muhasebe derslerinde öğretim amaçlı kullandırılmaya başlanmıştır. Bu proje bu okullardan mezun olacak geleceğin meslek mensuplarına istihdam yaratmak amacıyla geliştirilmiştir.

Bu proje ile geleceğin muhasebe ve finans uzmanı öğrencilerimizin LUCA muhasebe yazılımı ile bugünden tanışması ve bilgisayarlı muhasebe dersleri arasına LUCA’nın da katılması sağlanmıştır.

 

Bu proje kapsamında, Türkiye’deki üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile  onlara bağlı Bilgisayarlı Muhasebe dersleri veren  Meslek Yüksekokulları ile LUCA Muhasebe Yazılımının gerekli eğitim ve tanıtım dokümanları bu kurumlara ulaştırılmak sureti ile irtibata geçilmiştir. Gelecekte Muhasebe Mesleği’ni icra edecek öğrencilerin büyük bir çoğunluğunu yetiştiren Meslek Yüksekokulları TÜRMOB-TESMER bünyesinde başlatılan bu çalışmaya büyük ilgi göstermişlerdir. Öyle ki bu çalışma başlatılmadan önce gelen talep doğrultusunda geride bıraktığımız eğitim yılında bazı Meslek Yüksekokulları’nda LUCA Muhasebe Yazılımı eğitim amaçlı kullanılmıştır ve kullanılmaya devam edilmektedir.

 

LUCA Muhasebe Yazılımının internet Tabanlı olması, kullanılacak bilgisayarlara kurulum, program ve mevzuat bazında güncelleme yapılmasına ihtiyaç duyulmaması, bu çalışmanın kısa bir sürede birçok İ.İ.B.F ve Meslek Yüksekokulu tarafından tercih edilmesinde bir faktör olmuştur. Şu anda Türkiye’de bulunan ve Bilgisayarlı Muhasebe dersleri okutulan 793 Öğretim Kurumuna LUCA erişim şifresi gönderilmiştir. Birçok eğitim tamamlanmış olup, çalışmalara hızla devam edilmektedir.

Sisteme Giriş