Türkiye'nin İlk ve Tek Web Tabanlı Merkezi Muhasebe Sistemi

x
E-Dönüşüm
Kaynaklar
Destek Talep
Tanıtım Talep
Sistem Ayarları

Internet Explorer ile İlgili Ayarlamalar

Luca ‘yı yüksek performansta kullanabilmek için minimum sistem konfigürasyonu ne olmalıdır?
Tavsiye edilen işletim sistemi Windows XP SP2,Windows Vista, Internet Explorer versiyonu 6.0 , 7.0 ve 8.0, İşlemci P4 veya AMD işlemci (İşlemci frekansı mümkün olduğunca yüksek ve çift-dört çekirdek olmalı)

Minimum 1Gb RAM. Türk Telekom onaylı ve bilinen markalı ADSL modemler kullanılmalı (Linksys, US Robotics, Zoom, Zyxel, D-Link, Netgear vb.) AIRTIES ve ZYXEL marka modem için güncelleştirmelerin tam olarak yapılması gerekmektedir. Güncelleştirme bilgisi için Yardım masasından destek alabilirsiniz.

ADSL modemlerin usb den bağlantı yapılanlar yerine Ethernet tercih edilmeli. Internet erişim hızı minimum 1 Mbps, mümkünse 2 veya 4 Mbps olmalı .(Ofisteki pc sayısıyla doğru orantılıdır, çok bilgisayar varsa hattın daha yüksek olması gerekir. Mümkünse ofiste internetten radyo, tv, müzik, film izlenmesi, dinlenmesi engellenmeli. Ofiste ADSL hizmeti bir switch ya da hubla çoğaltılıp dağıtılıyorsa mutlaka switch kullanılmalı.

Wireless modem kullanılıyorsa mutlaka şifreli erişim sağlanmalı, modem herkese acık olmamalı, firewall ayarları düzgün yapılandırılmalı.

Yazılım Bilgileri;
İşletim sistemi minimum Windows XP (Professional veya Home Edition) SP2 veya SP3 olmalıdır. Vista işletim sisteminde ekran kartı gibi bir takım özelliklerin bilgisayarın RAM kapasitesini düşürmemesine dikkat edilmelidir.

Browser olarak Internet Explorer 6.0 veya 7.0 veya 8.0 kullanılmalı. Java Versiyonun en son sürümü olan JAVA versiyonu, programlar arasında yüklü olmalıdır. Java’nın en son versiyonunu, www.java.com adresine bağlanıp ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz.

Anti-Virus programı;
Avast, AVG gibi anti virüs programları önerilmektedir. NOD 32 anti virüs programının Eset Smart Security özelliğine sahip internet tabanlı olan versiyonu dışındaki Eset Smart Security özelliğine sahip olmayan versiyonu yüklenmelidir.

Anti-Spyware programı (SpySweeper, Spyware Doctor, LavaSoft Adware, McAfee, AVG, CA eTrust vb.)

Firewall programı Hostbased Firewall programı (Microsoft, Symantec, Zone Alarm , Comodo vb.)

Tüm güncelleştirmelerin (işletim sistemi, antivirus, antispyware, firewall vb.) periyodik olarak yapılması sağlanmalı.

Internet Explorer 7 ve 8 versiyonunda Luca’da çalışırken nelere dikkat edilmelidir?
Fişin içindeki tek fişe ait raporun görüntülenmesinde problem yaşanıyorsa İnternet Explorer sayfasında Araçlar – İnternet Seçenekleri – Güvenilen Siteler – Varsayılan Düzey kısmında Orta veya Yüksek olan düzey, Orta Düşük düzeye indirilmelidir.

Programın içinde Kaydet, Güvenli Çıkış gibi butonlar görünmüyorsa Araçlar – İnternet Seçenekleri – Güvenilen Siteler – Özel Düzey kısmında klavyede iki kez “W” tuşuna basılır ve gelen “web sitelerinin adres veya durum çubukları olmadan pencere açmasına izin ver” sorusunda “Etkinleştir” seçeneği işaretli olmalıdır. Aynı işlem, İnternet – Özel Düzey kısmında da yapılmalıdır.

Luca’nın ana sayfasında Luca Giriş’e basıldığında şifre ekranı gelmiyorsa ne yapılmalıdır?
Explorer sayfasında Görünümde Araç çubukları menüsünde Yahoo, MSN, Google, My web search gibi tool barlarda pop up blockerlar bulunmaktadır ve bunlar Luca'nın pencerelerinin açılmasını engellemektedirler. Denetim Masasında “Program Ekle Kaldır” ‘dan bilgisayarınızdan bu yazılımları kaldırmanız gerekmektedir.

Modem markası olarak Airties veya ZYXL kullanılıyorsa güncellemelerinin yapılması gerekmektedir.

Araçlar-Internet seçenekleri-Gizlilik ekranında güncel IP adreslerinin eklenmesi gerekmektedir.

Bunların dışında yukarıda bahsedilen Yazılım Bilgilerinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Windows 98 kullanıcıları sistemde sorun yaşıyorsa ne yapılmalıdır?
Windows 98, eski bir işletim sistemi olduğu için bir takım explorer güncellemelerini bilgisayar yapamayacaktır dolayısıyla, windows 2000 sp4, Windows XP (Professional veya Home Edition) SP3 veya Vista işletim sistemine geçmeleri önerilir.

Programda raporların açılması için hangi office programının yüklü olması gerekir?
Program yalnızca Internet Explorer üzerinden çalışmaktadır. Diğer browserlar üzerinden çalışmamaktadır. Bu nedenle Microsoft Office yüklü olmalıdır; Office XP SP3, Office 2003 SP3 veya Office 2007 SP1 yama yazılımlarının yüklü olması gerekmektedir.

Kaydet, Güvenli Çıkış gibi alt taraftaki butonlar görünmüyorsa ne yapılmalıdır?
Bilgisayarın ekran çözünürlüğü 1024 x 768 piksel olmalıdır. Bu çözünürlüğü destekleyen monitör ve ekran kartı olmalıdır.

Web sayfasında Görünüm linkine gelerek Metin Boyutunda Küçük seçeneği seçilir. Eğer butonlar hala görünmemeye devam ediyorsa bilgisayar yeniden başlatılır veya program ekranında F11 tuşuna basılır.

Explorer 7.0 ve 8.0 da adres çubuğu bu butonların görünmesini engellenebilir. Internet Explorer ‘da Araçlar - Internet seçenekleri - Güvenlik - Güvenilen Siteler - Özel Düzey’ e bir kez basılır ve çıkan ekranda klavyenin ‘w’ tuşuna iki kez basılır (web sitelerinin adres veya durum çubukları olmadan pencere açmasına izin ver) sorusunda “Etkinleştir” seçeneği işaretlenir. Aynı işlem, Araçlar - Internet seçenekleri - Güvenlik - Güvenilen Siteler - Özel Düzey kısmında da yapılmalıdır.

Yazıcı Ayarları
Nokta vuruşlu yazıcılardan Dar kağıtta sürekli forma düzgün baskı almak için ne yapılmalıdır?
Dar kağıtta sürekli forma defter dökümlerini hızlı baskı alabilmek için öncelikle bilgisayarda Win-RaR programının ve Luca defter döküm programının yüklü olması gerekir. Kişisel-yardımı programlardan "Luca defter döküm programı" exe dosyasını bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Kaydettikten sonra çalıştıra basın. Install butonuna basın. Kaydettiğiniz yerde Luca Rapor adında sarı bir klasör oluşacak, içine girip beni çalıştır dosyasına çift tıklayın. Daha sonra Luca'da defterinizi Nokta vuruşlu yazıcılar seçeneğinden açın.
Herhangi bir dökümü dar kağıtta sürekli forma almak için raporu açtıktan sonra Dosya -Yazdır seçeneğine basılır. Yazıcı adının yanında Özellikler butonuna basılır. Açılan sayfada Kağıt / Kalite sekmesindeki Kağıt Kaynağı kutusunda Sürekli Form seçilir. Gelişmiş butonuna basılarak Kağıt Boyutu kutusunda Letter seçilir ve Tamam butonuna basılır.

Nokta vuruşlu yazıcılardan Geniş kağıtta sürekli forma düzgün baskı almak için ne yapılmalıdır?
Geniş kağıtta sürekli forma defter dökümlerini hızlı baskı alabilmek için öncelikle bilgisayarda Win-RaR programının ve Luca defter döküm programının yüklü olması gerekir. Kişisel-yardımı programlardan "Luca defter döküm programı" exe dosyasını bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Kaydettikten sonra çalıştıra basın. Install butonuna basın. Kaydettiğiniz yerde Luca Rapor adında sarı bir klasör oluşacak, içine girip beni çalıştır dosyasına çift tıklayın. Daha sonra Luca'da defterinizi Nokta vuruşlu yazıcılar seçeneğinden açın.
Herhangi bir dökümü geniş kağıtta sürekli forma almak için A3 formatında raporu açın. Tümünü seçerek yeni bir word dosyasına kaydedin. Sayfa düzeninde dikey ve kağıt ebatını US ST STNADFOLD seçin. Yazdırma komutu verdikten sonra sayfa boyutunda US ST STANDFOLD seçilerek rapor yazdırılabilir.

Nokta vuruşlu yazıcılardan baskı alırken problemle karşılaşılırsa ne yapılmalıdır?
Yazıcının IBM tabanlı mı Epson tabanlı mı olduğu kontrol edilir.

Doğru driver yüklenmemiş olabilir. OKI yazıcılar için mevcut driver üzerinden bahsedilen ayarlamalar yapılmasına rağmen baskıyı düzgün alamıyorsanız yazıcı eklemeden IBM PROPRINTER XL II yükleyerek tekrar deneyin. OKI dışındakiler için IBM PROPRINTER XL II yüklenmeyecektir, başka driver yükleyerek tekrar deneyin.

Nokta vuruşlu yazıcılardan değil de tüm yazıcılardan defterinizin raporunu açın.Açılan raporda Dosya -Yazdır seçeneğine basın. Yazıcı adının yanında Özellikler butonuna basın. Açılan sayfada Kağıt / Kalite sekmesindeki Kağıt Kaynağı kutusunda Sürekli Form seçin. Gelişmiş butonuna basılarak Kağıt Boyutu kutusunda Letter seçin ve Tamam butonuna basın.

Oki yazıcılarda defter dökümü alırken sayfa atlıyorsa ne yapmalıyım?
Oki Nokta Vuruşlu Yazıcı menüsü aşağıdaki gibidir. İşlemler bu menüye göre anlatılmıştır.

Printer Control

Emulation mode

IBM PPR

→ emulasyon

Font

Print Mode

Utility

Font

Draft Mode

HSD

Font

Pitch

10 CPI

→ Açılıştaki Font 

Font

Proprinter Spacing

No

Font

Style

Normal

Font

Size

Single

Sembol Sets

Character Set

Set II

Sembol Sets

Language Set

ASCII

→ Türkçe

Sembol Sets

Zero Character

Unslashed

Sembol Sets

Code Page

USA

Sembol Sets

Slashed Letter

No

Rear Feed

Line Spacing (önemsiz)

6 LPI

Rear Feed

Form Tear-Off (kesmeyi yukarı al)

Off

→ Sürekli Form

Rear Feed

Skip Over Perforation

No

Rear Feed

Page Length

12”

Not :

 1. Ortalama olarak oki yazıcıların menüsü bu şekildedir. Aşağıya doğru 5 paragraf daha vardır.Ancak bizi ilgilendiren menü bölümü buraya kadardır. Bu menüyü görmek için Shift +Sel tuşlarına basıp Menü ye girdikten sonra Park tuşuna basarız.

 2. Ayarlama sırasında işlemi karıştırırsanız, yazıcıyı açıp kapatınca ilk ayarına geri dönecektir. En baştan ayarlamyı yaptırabilirsiniz.

 3. Group: Menü listesinde Printer Control sütünunda paragraflar arasında hareket etmemizi sağlar.

 4. Item: Menü listesinde Emulation mode paragrafında satırlar arasında ilerlememizi sağlar.

 5. Set: Menü listesinde IBM PPR sütununda hareket etmemizi sağlar.

3320-3321-5520-5521-520-521 model OKİ nokta vuruşlu yazıcılarda sayfa atlarsa yapmamız gereken uygulama aşağıdaki gibidir.

 • Shift+ Sel tuşlarına basarak menüye gir.

 • Yukarıdaki menü dökümünün tamamını almak için Park tuşuna bas.

  • Group tuşuna bas. Rear Feed yazısını görene kadar.

  • Item tuşuna bas. Page Lenth 12” yazısını görene kadar.

  • Set tuşuna bas. Page lenth 11” yazısını görene kadar

  • Shift+Sel tuşuna basarak ayarı hafızaya al.

320-321 Model OKİ nokta vuruşlu yazıcılarda sayfa atlarsa yapmamız gereken uygulama

 • Shift+ Sel tuşlarına basarak Menüye gir.

  • Group tuşuna bas. Wertical (Rear Feed yerine) görene kadar.

  • Item tuşuna bas. Page Lenth 12” görene kadar.

  • Set tuşuna bas. Page Lenth 11” görene kadar.

  • Shift+Sel tuşuna basarak ayarı hafızaya al.

Oki Yazıcım Türkçe karakterleri basmıyor ne yapmalıyım?

ML3320/1 ve ML5520/1 modellerinde Türkçeleştirme;

 • Makinanıza sürekli form kağıt takarak alarm ışığının sönmesini bekleyiniz.

 • SHIFT ve SEL tuşlarına birlikte basarak (önce SHIFT'e ve SHIFT'ten parmağınızı çekmeden SEL'e) makinanın setup bölümüne girmesini sağlayınız. (Menü ışığı yanacaktır)

  • GROUP (LF) tuşuna basınız. (IBM PPR yazacaktır.)

  • GROUP (LF) tuşuna basınız. (UTILITY yazacaktır.)

  • GROUP (LF) tuşuna basınız.  (SET II yazacaktır.)

  • ITEM (FF/LOAD) tuşuna basınız.  (ASC II yazacaktır.)

  • SET (TEAR) tuşuna (TURKISH) yazana kadar basınız.

  • ITEM (FORM FEED) tuşuna 2 kez basınız. (USA yazacaktır.)

  • SET (TEAR) tuşuna (TURKEY) yazana kadar basınız.

  • GROUP (LF) tuşuna basınız. (6 LPI yazacaktır.)

  • ITEM (FF/LOAD) tuşuna (PAGE LENGHT 12”) yazana kadar basınız.

  • SET (TEAR) tuşuna (PAGE LENGHT 11”) yazana kadar basınız.

 • SHIFT ve SEL tuşlarına birlikte basınız. Türkçeleşme işlemi tamamlanmıştır.

ML280Elite Modelinde Türkçeleştirme için yapmamız gereken uygulama

 • Yazıcıya sürekli form kağıt takın ve “SELECT” tuşuna basılı tutarak elektriğini açın. “12” ve “UTILITY” yanıp sönerek MENU ayar moduna geçecektir. ( Not: Bu durumda Menu Ayar Listesinin Tamamı yazdırılabilir. Liste almak isteniyorsa “SELECT” tuşuna basın. )

  • Üç defa “LINE FEED” tuşuna basın. (Symbol Sets > Character Set > Set II) yazacaktır.

  • “FORM FEED” tuşuna 1 defa basın (Symbol Sets > Language Set > ASCII) yazacaktır.

  • “ASCII” yazan yerde “TURKISH” yazana kadar “TOF SET” tuşuna basın.

  • “FORM FEED” tuşuna 2 defa basın (Symbol Sets > Code Page > USA yazacaktır)

  • “USA” yazan yerde “TURKEY” yazana kadar “TOF SET” tuşuna basın.

  • Bir defa “LINE FEED” tuşuna basın. (Vertical Control > Line Spacing > 6 LPI yazacaktır)

  • “FORM FEED” tuşuna 2 defa basın (Vertical Control > Page Length >12” yazacaktır)

  • 12” olan yerde 11” yazana kadar “TOF SET” tuşuna basın.

 • Son olarak Menü’den çıkmak için aynı anda “PITCH” ve “MODE” tuşlarına basın. İşlem Tamamlanmıştır.

ML1120/90 Modelinde Kurulum Ayarları ve Türkçeleştirme  için yapmamız gereken uygulama

 • Menü Moduna geçmek için yazıcınıza sürekli form kağıt takın, yazıcının elektriği kapalıyken SEL tuşuna basılı tutarak elektriğini açın. Yazıcı hazıra geçtiğinde SEL’den elinizi çekebilirsiniz. SEL lambası yanıp sönecektir.

  • SEL tuşuna 3 defa basın. “Symbol Sets...Character Set...Set II” yazacaktır.

  • LF/FF tuşuna 1 defa basın. “Symbol Sets...Language Set...ASCII” yazacaktır.

  • TEAR tuşuna basılı tutarken LOAD/EJECT tuşuna 4 defa basın “Symbol Sets...Language Set...Turkish” yazaktır.

  • LF/FF tuşuna 2 defa basın. “Symbol Sets... Code Page...USA” yazacaktır.

  • LOAD/EJECT tuşuna 5 defa basın. “Symbol Sets... Code Page...Turkey” yazacaktır.

  • SEL tuşuna 1 defa basın. “Rear Feed...Line Spacing...6LPI” yazacaktır.

  • LF/FF tuşuna 3 defa basın. “Rear Feed... Page Length...304.8mm (12”)” yazacaktır.

  • TEAR tuşuna basılı tutarken LOAD/EJECT tuşuna 2 defa basın. “Rear Feed... Page Length...279,4 mm (11”)” yazacaktır.

 • Menu Modundan çıkmak için önce TEAR'a basın, elinizi kadırmadan LOAD/EJECT'e basın ve bu iki tuşa basılı tutarken LF/FF tuşuna basın. “Menu End” yazacaktır.

 • Menü ayarlarının dökümünü almak için SEL tuşuna basılı tutarak yazıcıyı açtıktan sonra TEAR tuşuna basın.

 • Menüyü fabrika ayarlarına geri döndürmek istiyorsanız SEL ve LF/FF tuşlarına basılı tutarak yazıcının elektriğini açın.